Co wiemy o cenie szczepionki? Czy będzie kosztować 20$? Wyjaśniamy!

https://twitter.com/PlSorgpl/status/1326042827491598337?s=20

Informację uznajemy za nieweryfikowalną, ponieważ nie ma jeszcze oficjalnych informacji na temat ceny szczepionki na COVID-19 produkowanej przez firmę Pfizer. Mimo że wpis ma charakter satyryczny (i nie pochodzi z prawdziwego konta partii PiS), przyczynia się do rozprzestrzenienia się niepotwierdzonych informacji na temat szczepionki.

Kontrakt Komisji Europejskiej

W środę (11 listopada) Komisja Europejska podpisała kontrakt z firmami farmaceutycznymi BioNTech i Pfizer na zakup 200 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19 oraz, w przypadku wykazania jej skuteczności, będzie mieć możliwość zakupu kolejnych 100 milionów.

Co wiemy o cenie szczepionki?

Cena szczepionki dla Komisji Europejskiej nie jest jeszcze znana, a detale kontraktu pozostają poufne. Stany Zjednoczone zakupiły 100 milionów dawek szczepionki w cenie 19.50$ za każdą. W internecie popularność zdobywa artykuł Reutersa, który z anonimowego (i niepotwierdzonego) źródła dowiedział się, że cena dla obywateli Europy ma być niższa niż ta dla Amerykanów. 

Dlaczego niższa?

Może to wynikać z faktu, że w czerwcu Europejski Bank Inwestycyjny (instytucja finansowa Unii Europejskiej) udzielił BioNTech pożyczki na 100 milionów euro na rozwój szczepionki, a we wrześniu swoje 375-milionowe dofinansowanie dołożyło także niemieckie Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych. 

Z drugiej strony, konkurencyjne firmy Johnson & Johnson oraz AstraZeneca, które rozwijają szczepionkę wspólnie z uniwersytetem Oksfordzkim obiecały, że cena ich szczepionki będzie wahać się między 3 a 5 dolarami, a z jej sprzedaży nie będą czerpać żadnych zysków. 

Picture of Jakub Śliż
Jakub Śliż
Jestem pasjonatem rozwiązywania wszelkiego rodzaju problemów, innowacji oraz sztucznej inteligencji. Moje hobby to piłka nożna, programowanie oraz przyszłość, na którą chcę mieć wpływ między innymi poprzez działanie w Pravdzie, której jestem pomysłodawcą. W naszym zespole zajmuję się głównie sprawami organizacyjnymi, kontaktami zewnętrznymi, technologią oraz wytyczaniem kierunku rozwoju stowarzyszenia. Studiuję psychologię i informatykę na SWPS.