Okładka wykonana przez: Karolina Szymańczak

Czy Janusz Korwin Mikke powiedział, że szczepionki powodują homoseksualizm?

Informację podaną przez Krzysztofa Śmiszka uznajemy za fałszywą, ponieważ Janusz Korwin-Mikke w programie Hejt Park stwierdził, że nie wiadomo, jakie są długofalowe efekty uboczne szczepionki. W swojej wypowiedzi podkreślił, że jako efekt uboczny „może pojawić się cokolwiek”, jak na przykład skłonności homoseksualne, albinizm czy też „wszystko jedno co”.

Co dokładnie powiedział? Tak dokładnie brzmiał fragment rozmowy:

Stanowski: Ja różne dziwne zdania czytałem na temat szczepionek, bardzo różne. Natomiast tak się dziwnie składa, że najdziwniejsze to powiedział Pan.

Korwin: Mianowicie?

Stanowski: Mianowicie, że szczepionka może działać w taki sposób, że pojawiają się skłonności homoseksualne.

Korwin: Ja?!

Stanowski: Tak.

Korwin: […] No to powiedziałem, […] że taka możliwość istnieje, że może pojawić się cokolwiek. Jeżeli rozpatrujemy możliwości to nie wiemy jakie będą długofalowe skutki szczepionki, które się pojawią po…

Stanowski: Czyli homoseksualizm jest jednym z potencjalnych skutków?

Korwin: [niezrozumiałe] Może być jak Pan woli albinosizm [albinizm – przyp. Pravda], mógł Pan wymienić, to już wszystko jedno co.

Powyższą informację uznajemy natomiast za manipulację, ponieważ sensem wypowiedzi Korwina był nie homoseksualizm jako możliwy skutek uboczny szczepionek, a przede wszystkim brak wiedzy na temat skutków ich przyjęcia.

Działania niepożądane

W przypadku COVID-19 reakcje na szczepionkę występują zazwyczaj krótko po szczepieniu, a do najczęstszych skutków ubocznych zalicza się ból w miejscu wbicia igły czy gorączkę. Świadczą one o silnej reakcji odpornościowej organizmu. Do rzadkich działań niepożądanych można natomiast zaliczyć na przykład reakcje alergiczne, zaburzenia krzepnięcia krwi i zapalenie mięśnia sercowego. Ponadto warto dodać, że Paul Offit, Dyrektor Vaccine Education Center w Szpitalu Pediatrycznym w Filadelfii i członek FDA powiedział, że „nie zna precedensu długoterminowych działań niepożądanych występujących po podaniu szczepionek, np. po 5 lub 10 latach”.

Jak działają szczepionki?

W przeciwieństwie do leków, które latami możemy brać jeden lub dwa razy dziennie, szczepionki przyjmowane są dużo rzadziej – zgodnie z kalendarzem szczepień. Zadaniem szczepionek mRNA, które stosuje się przeciwko COVID-19, jest dostarczanie do organizmu „instrukcji” w postaci mRNA dotyczącego budowy białek wirusa. Kiedy nasze ciało wytworzy odpowiednie białko, rozkłada i rozrywa nici mRNA, które w przeciągu kilku godzin lub dni znikają z naszego organizmu. Szczepionka sama w sobie nie może więc wywołać infekcji koronawirusa, ponieważ nie jest nośnikiem żywego wirusa, a zawiera jedynie „instrukcję” produkcji białka, które znajduje się na jego powierzchni. Warto również zaznaczyć, że wyprodukowane białko samo w sobie nie jest niebezpieczne.

Homoseksualizm i albinizm?

W historii nie odnotowano jeszcze przypadku by po latach w związku z szczepieniem pojawiły się niespodziewane skutki uboczne. Możemy jedynie spekulować, dlaczego Korwin stwierdza, że jako skutek uboczny szczepionki może pojawić się „wszystko jedno co” – polityk ten znany jest z prowokujących wypowiedzi, które mają przyciągać uwagę odbiorcy. W dniu wywiadu trendował on na polskim Twitterze i był często wyszukiwanym hasłem w wyszukiwarce Google.