Okładka wykonana przez: Aleksandra Wrona

Czy Pierwsza Dama otrzyma pensję 18 tys. złotych miesięcznie?

Tomasz Sommer, Twitter 31.07.2021 r.

Informację uznajemy za fałszywą, ponieważ Pierwsza Dama nie pobiera żadnego wynagrodzenia i obecnie nie są prowadzone żadne prace legislacyjne mające na celu to zmienić. Kwota 18 tys. zł odnosi się do projektu ustawy z sierpnia 2020 r., który został odrzucony przez Senat.

Podwyżki dla polityków 

30 lipca 2021 r. roku Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie wprowadzające od 1 sierpnia podwyżki dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Rozporządzenie to obejmuje 46 stanowisk, w tym między innymi Premiera, Marszałka Sejmu i Senatu, a także wiceministrów.

Wykres porównujący wynagrodzenie polityków przed i po 1 sierpnia 2021 r.

Co więcej…

2 sierpnia został złożony projekt ustawy obejmujący podwyżki wynagrodzeń dla samorządowców (wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych) a także dla Prezydenta RP i byłych prezydentów.

Najwyższy CZAS na zmiany!

Informacja o podwyżkach, szczególnie w czasie pandemii, wywołała burzę w mediach społecznościowych. Pojawiły się spekulacje, grafiki oraz wpisy, że wyższą pensję otrzyma nawet Pierwsza Dama. Sam redaktor naczelny tygodnika ?Najwyższy CZAS!? Tomasz Sommer na swoim koncie na Twitterze, które obserwuje niemal 20 tys. użytkowników, napisał o rzekomej podwyżce dla Agaty Dudy. Post Sommera z fałszywą informacją bardzo szybko zyskał na popularności ? został polubiony ponad 600 razy i udostępniony aż 140 razy.

Wynagrodzenie Pierwszej Damy

Ostatni raz kwestia wynagrodzenia małżonki Prezydenta RP była poruszana w sejmie 13 sierpnia 2020 r. w związku z wpływem druku nr. 551 wnoszącego projekt ustawy o zmianie w zakresie wynagradzania osób sprawujących funkcje publiczne. Projektowana ustawa podjęła zagadnienie wysokości pensji Pierwszej Damy i wyznaczyła ją na wysokości 0,9-krotności wynagrodzenia sędziego Sądu Najwyższego, co daje niemal 18 tys. zł brutto, czyli około 13 tys. zł na rękę.

Nieaktualne dane

Ustawa ta błyskawicznie przeszła przez Sejm ? już kolejnego dnia podjęto decyzję o jej uchwaleniu ? jednak 17 sierpnia Senat odrzucił propozycję podwyżki, a prace nad ustawą zaniechano. 

Nieaktualny projekt wynagrodzeń polityków z 2020 r.

Uzasadnienie wynagrodzenia 

Jak możemy przeczytać w projekcie ustawy z 2020 roku ?jakkolwiek osoba małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nie jest osobą zajmującą kierownicze stanowisko państwowe, to jednak realizuje, jak dotąd nieodpłatnie, ważne zadania o charakterze reprezentacyjnym i wspomagającym Prezydenta RP, także kosztem własnej kariery zawodowej i czasu prywatnego. Zatem w pełni uzasadnione jest przyznanie Jej z tego tytułu odpowiedniego wynagrodzenia?. W aktualnej ustawie nie ma jednak mowy o wynagrodzeniu dla Pierwszej Damy.