Okładka wykonana przez: Karolina Szymańczak

Czy Polska spadła o 46 miejsc w rankingu wolności prasy?

Informacje podane przez portal donald.pl uznajemy za prawdziwe. Możemy znaleźć źródła informujące zarówno o spadku pozycji Polski o 46 miejsc pod względem wolności prasy, jak również o pojawieniu się w zagranicznych mediach materiału z ?Wiadomości? TVP przedstawionego na portalu w kontekście fake newsów.

Oszustwo prawdziwie filmowe

screen tvp
Fragment wydania ?Wiadomości? z 30 października

W ?Wiadomościach? TVP z dnia 30 października 2021 r. wyemitowany został materiał dotyczący nielegalnej migracji paraliżującej nasz kontynent. Jako ilustrację podnoszącego się w Europie poziomu przestępczości, która miałaby być konsekwencją tytułowej nielegalnej migracji, autorzy zdecydowali się zamieścić w materiale nagranie  przedstawiające strzelaninę w ?jednym ze szwedzkich miast?. Prezentowana scena nie jest jednak zarejestrowanym fragmentem prawdziwego wydarzenia. Wręcz przeciwnie ? nagranie pochodzi z planu nowego sezonu serialu kryminalnego ?Szybki cash? (?Snabba cash?) produkowanego przez platformę Netflix. 

Zagraniczne komentarze

Wpadka TVP została głośno skomentowana w kilku zagranicznych mediach. Sprawę  nagłośnił między innymi Berlingske ? najstarszy duński dziennik. W artykule z 1 listopada pod hasłem ?Duży kanał telewizyjny chciał pokazać, jak nielegalni imigranci pustoszą Szwecję ? ale klip pochodzi z serialu Netflixa?, dziennikarz Emil Rottb?ll, podkreślając skalę manipulacji TVP, pisze: ?Odkąd PiS doszedł do władzy w 2015 roku, wolność prasy w Polsce spadła z 18. na 64. miejsce w indeksie wolności prasy?.

Wskaźnik wolności prasy

Wskazane w artykule z Berlingske dane pochodzą ze Światowego Indeksu Wolności Prasy. Jest to publikowane przez organizację pozarządową Reporterzy bez Granic (Reporters Without Borders, RWB) zestawienie 180 krajów dokonywane na podstawie wyników ankiet skierowanych do specjalistów od mediów, prawników i socjologów. Jest to renomowane źródło informacji –  RWB uhonorowano w 2005 r. przyznawaną przez Parlament Europejski Nagrodą im. Sacharowa za wolność myśli (jej laureatem jest m.in. noblista Nelson Mandela). 

Wskaźnik wolności prasy w 2021:
Wskaźnik wolności prasy w 2021.

Znaczący spadek Polski  

Według Światowego Indeksu Wolności Prasy (World Press Freedom Index, WPFI) w 2021 r. Polska znajduje się na 64. miejscu w rankingu. W skali Unii Europejskiej niżej plasują się jedynie trzy kraje – są to Grecja (70. miejsce), Węgry (92. miejsce) i Bułgaria (112. miejsce). Niepokojący jest ponadto fakt, że tendencja spadkowa utrzymuje się w przypadku naszego kraju od 2016 roku, kiedy to z 18. miejsca przenieśliśmy się na 47. W 2021 roku znajdujemy się więc 46 miejsc poniżej wyniku sprzed 6 lat (dane z 2015).

Picture of Zofia Ponulak
Zofia Ponulak
Jestem studentką kognitywistyki i filozofii w ramach MISH na Uniwersytecie Warszawskim. Fascynują mnie procesy poznawcze człowieka oraz jego status w kulturze, dlatego też interesują mnie mechanizmy dezinformacji, która kształtuje mity współczesnego świata. Wolne chwile spędzam na turniejach debat sportowych oraz dyskusjach feministycznych.W Pravdzie odpowiadam za projekty edukacyjne oraz warstwę merytoryczną i wizerunkową w mediach społecznościowych.