Okładka wykonana przez: Karolina Szymańczak

Czy szpitale otrzymują premię za hospitalizację pacjentów z COVID-19?

W ostatnim czasie obserwujemy kolejną falę zakażeń COVID-19, czego konsekwencją jest wzrost liczby pojawiających się fałszywych informacji dotyczących pandemii. Atmosferę podgrzała ostatnio wypowiedź Ministra Niedzielskiego w kwestii finansowania oddziałów covidowych. Jednak czy naprawdę lekarze dostają specjalne premie za hospitalizowanych pacjentów zakażonych koronawirusem?    

Fałszywe treści na Twitterze

Konto o nazwie @liberalnypolak5 obserwuje na Twitterze blisko 1500 osób. Wśród zamieszczanych przez nie wpisów można znaleźć takie z antyukraińskim przesłaniem, czy podważające realność pandemii COVID-19. Ostatnio na profilu pojawiło się zdjęcie przedstawiające lekarzy, którzy rzekomo trzymają kartki składające się na komunikat: „Mordujemy was, bo nam za to płacą!”.

@liberalnypolak5, Twitter, 30.07.2022 r.

Premia za hospitalizację

W opisie podkreślono, że szpitale będą otrzymywać „pewnego rodzaju premię” za hospitalizację pacjentów z COVID-19. Autorstwo wypowiedzi jest przypisywane Ministrowi Zdrowia Adamowi Niedzielskiemu. Prawdą jest, że Minister wypowiedział te słowa na konferencji prasowej 28 lipca w Puławach. Minister podkreślał, że odnotowuje się „zwolnienie dynamiki” wzrostu liczby nowych przypadków, choć liczba przypadków nadal rośnie. Później zaznaczył, że o ile na początku pandemii funkcjonowały mechanizmy wsparcia finansowego grup bezpośrednio odpowiadających za leczenie pacjentów z COVID-19, teraz to finansowanie jest jednakowe jak „dla każdej innej infekcji, każdej innej choroby”. Dlatego prawdą jest, że szpitale będą otrzymywać „pewnego rodzaju premię”, jeśli pacjent z COVID-19 będzie hospitalizowany, a dyrektorzy szpitali będą mogli otrzymane pieniądze rozdystrybuować. Warto zaznaczyć, że hospitalizacja pacjenta na oddziale intensywnej terapii to koszty przekraczające nawet 5000 zł za dzień.

Manipulacja obrazem

O ile informacja zawarta w opisie zdjęcia jest prawdziwa, o tyle załączone zdjęcie jest fotomontażem. Oryginalne zdjęcie pochodzi z marca 2020 r. i przedstawia personel medyczny namawiający do zostania w domu w związku z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa – “We stay here for you, please stay home for us”, czyli ‘My jesteśmy tu dla ciebie, prosimy zostań w domu dla nas’.  

@TheDA_UK, Twitter, 19.03.2020 r.

Zdjęcie zostało opublikowane na profilu Stowarzyszenia lekarzy w Wielkiej Brytanii (Doctors’ Association UK) na Twitterze. Zmanipulowany obraz opublikowany na profilu Liberalnego Polaka ma na celu przedstawić lekarzy w złym świetle. Co więcej, ta metoda manipulacji jest tym bardziej szkodliwa, bowiem autor w opisie podaje prawdziwą informację, co może uśpić czujność czytelnika. 

Możesz nam pomóc!

Cieszymy się, że tu jesteś. Weryfikacja informacji jest teraz szczególnie ważna – na horyzoncie kolejna fala koronawirusa, a wraz z nią pojawia się coraz więcej fałszywych wiadomości. Jeśli chcesz w 5 minut pomóc nam w walce z teoriami spiskowymi oraz dezinformacją na temat szczepień, zachęcamy Cię do udziału w badaniu społecznym w formie grywalizacji. Znajdziesz je klikając w poniższy link: https://sprawdzamyjakjest.pl/#!/annotations/mission/19

Picture of Zofia Ponulak
Zofia Ponulak
Jestem studentką kognitywistyki i filozofii w ramach MISH na Uniwersytecie Warszawskim. Fascynują mnie procesy poznawcze człowieka oraz jego status w kulturze, dlatego też interesują mnie mechanizmy dezinformacji, która kształtuje mity współczesnego świata. Wolne chwile spędzam na turniejach debat sportowych oraz dyskusjach feministycznych.W Pravdzie odpowiadam za projekty edukacyjne oraz warstwę merytoryczną i wizerunkową w mediach społecznościowych.