Czy w Szwecji oficjalnie ogłoszono pokonanie COVID-19? Bez maseczek?

[…] w Szwecji, w której nie terroryzowano maseczkami, dystansem społecznym i dezynfekcją oficjalnie ogłoszono pokonanie COVID-19.

profesor Ryszard Rutkowski w wywiadzie dla tygodnika ?Do Rzeczy?

Wypowiedź uznajemy za fałszywą, ponieważ rząd ani żaden inny oficjalny szwedzki podmiot administracyjny nie ogłosił końca pandemii lub całkowitego pokonania koronawirusa.

Szwedzki model walki z koronawirusem

Na początku pandemii Szwecja w przeciwieństwie do większości krajów europejskich nie wprowadziła lockdownu. Nie zamknięto zakładów pracy, szkół dla uczniów do 16. roku życia ani restauracji. Zalecono m.in. pracę zdalną tam, gdzie jest to możliwe, oraz zdalną edukację w szkołach ponadpodstawowych i na uniwersytetach. Cały czas swobodnie można było przebywać na świeżym powietrzu bez obowiązku zakrywania twarzy. Szwecja nie wprowadziła całkowitego zakazu zgromadzeń nawet latem, podczas gdy w innych krajach wprowadzono restrykcje. Ogólnym zaleceniem dla osób starszych było przede wszystkim zachowywanie dystansu społecznego. Ograniczono nieuzasadnione odwiedziny w szpitalach i domach opieki społecznej. Co więcej, od końca sierpnia zwiększono liczbę wykonywanych testów do ponad 100 tys. tygodniowo.  

Ostrożne zmiany

Od 1. października wprowadzono w Szwecji dodatkowe restrykcje takie jak możliwość nałożenia obowiązkowej kwarantanny na domowników zakażonej osoby (z wyjątkiem dzieci). Ponadto nadal zakazane są zgromadzenia powyżej 50 osób. Wyjątek od tej reguły został wprowadzony 8. października ? zakaz nie obejmuje restauracji i kawiarni, które, aby zachować bezpieczeństwo, mają obowiązek wydawania posiłków i napojów wyłącznie osobom mającym miejsce przy stole lub barze i zapewnienia możliwości dezynfekcji dłoni.

Rząd Szwecji podjął też decyzję o zakazaniu niepotrzebnych podróży do Szwecji z większości krajów spoza UE do 31. października. Planowane są kolejne zwolnienia od zakazu zgromadzeń powyżej 50 osób, gdy poprawi się sytuacja. Władze w Szwecji oferują zapomogi finansowe dla swoich obywateli, które obejmują m. in. wsparcie dla małych i średnich firm, które zostały dotknięte skutkami pandemii.

Brak obowiązku noszenia maseczek

W związku z ?niejasnym stanowiskiem naukowym na temat skuteczności maseczek w ograniczeniu rozprzestrzeniania się epidemii? w Szwecji nie ma obowiązku noszenia maseczek, które mają być jedynie metodą uzupełniającą inne zalecenia, takie jak pozostawanie w domu, gdy ma się objawy koronawirusa, regularne mycie rąk i zachowywanie dystansu

Czy w Szwecji skończyła się pandemia?

Jak widać na poniższym wykresie, dzienna ilość zakażeń koronawirusem w Szwecji nie jest na najwyższym poziomie od początku epidemii. Mimo to, nie doszło do całkowitego zatrzymania wirusa ? 14. października zarejestrowano 773 nowych przypadków

Liczba nowych przypadków (na dzień):

Liczba zgonów (na dzień):

Picture of Paweł Mizura
Paweł Mizura
W stowarzyszeniu zajmuję się koordynacją ciekawych projektów, promocją naszych postów, a także kontaktami zewnętrznymi z międzynarodowymi organizacjami. Interesują mnie nowe technologie i marketing. Na co dzień jestem studentem informatyki i pasjonatem sportów wodnych, takich jak kitesurfing i windsurfing. Moim marzeniem jest stworzyć miejsce w sieci, które będzie aktualnym źródłem informacji wolnym od wszelkich fake newsów!