Okładka wykonana przez: Karolina Szymańczak

Czy za 3 miesiące uchodźcy z Ukrainy będą musieli obowiązkowo się zaszczepić?

Informację uznajemy za manipulację, ponieważ jak podaje Ministerstwo Zdrowia (MZ),  cudzoziemcy przebywający w Polsce dłużej niż 3 miesiące muszą przyjąć jedynie szczepionki określone w Programie Szczepień Ochronnych – obowiązek ten nie obejmuje natomiast szczepień przeciwko COVID-19.

Nastroje antyszczepionkowe

W ostatnim czasie w sieci zaczęły pojawiać się wpisy na temat rzekomo przymusowych szczepień uchodźców, które starają się podsycać antyszczepionkowe nastroje w Polsce. Główną osią narracji jest to, że Polska, zamiast zapewnić Ukraińcom środki niezbędne do życia, skupia się na realizowaniu swojej „polityki sanitarnej”. W związku z wieloma nieścisłościami przedstawiamy, kto i jakie szczepionki musi przyjąć.

Komunikaty Ministerstwa Zdrowia

Obowiązek przyjęcia szczepionki odnosi się jedynie do szczepień określonych w Programie Szczepień Ochronnych (PSO). Dotyczy on wyłącznie dzieci urodzonych na obszarze RP oraz tych cudzoziemców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce dłużej niż 3 miesiące, a nie posiadają dokumentacji potwierdzającej zaszczepienie zgodnie z obowiązującym PSO. Warto dodać, że na podstawie art. 17 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, taki obowiązek istniał już od ponad kilkunastu lat.

Kalendarz szczepień na 2022 rok

A pozostałe szczepienia?

Jeśli chodzi o szczepienia przeciwko COVID-19, to pozostają one dobrowolne, chociaż Ministerstwo nadaje im charakter priorytetowy. Deklaruje przy tym, że: 

„Każdy uchodźca z Ukrainy powyżej 5 roku życia, który dotychczas nie został zaszczepiony w zalecanym schemacie szczepienia przeciw COVID-19, powinien mieć możliwość szczepienia lub uzupełnienia szczepienia preparatami dostępnymi w Polsce”.

Ministerstwo Zdrowia, 9 marca 2022

Do skorzystania ze szczepień przez obywateli Ukrainy potrzebny jest jeden z dokumentów potwierdzających tożsamość: dowód osobisty, paszport lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC.