Jak wygląda walka z dezinformacją na Instagramie?

Portale społecznościowe vs. fałszywe informacje

Zarówno Instagram, jak i Facebook starają się walczyć z problemem dezinformacji w sieci według tych samych standardów. W tym celu usuwają fałszywe konta, promują umiejętności korzystania z informacji i utrudnianiają spamerom zarabianie na swojej działalności.

Działalność zewnętrznych weryfikatorów

Aby sprawniej identyfikować, weryfikować i oznaczać fałszywe informacje, od maja 2019 Instagram współpracuje z 45 niezależnymi weryfikatorami informacji na całym świecie, czyli organizacjami certyfikowanymi przez niezależną sieć IFCN (International Fact-Checking Network). Weryfikatorzy informacji przeprowadzają kontrole, sprawdzają fakty i oceniają, czy wiadomości są prawdziwe.

Zmniejszanie zasięgu fałszywych informacji

Gdy zewnętrzny weryfikator informacji zidentyfikuje fałszywą informację, zmienioną treść lub treść bez kontekstu, usuwana jest ona z karty Eksploruj oraz z wyników wyszukiwania hasztagów, a także ogranicza się jej widoczność w Aktualnościach i relacjach. Znacznie zmniejsza to liczbę osób, które ją zobaczą.

Oznaczanie

Post, który został uznany za fałszywy, oznaczany jest specjalną etykietą, która zasłania zawartość. Aby go wyświetlić kliknij opcję Zobacz post.

Dotknij opcji Zobacz dlaczego, aby dowiedzieć się, która organizacja zajmująca się weryfikacją informacji uznała post za fałszywą informację i dlaczego.

Technologia w walce z fake newsami

Każdy wpis w internecie może być wielokrotnie powielony. Kopie są niemal identyczne z oryginalną informacją, ale mogą występować niewielkie różnice, takie jak inne kadrowanie lub inny filtr zdjęcia. Do ich wykrywania wykorzystywane są technologie uczenia maszynowego, aby weryfikatorzy informacji mogli skupić się na nowych informacjach.

Jak ochronić się przed fałszywymi informacjami?

 • Przyjrzyj się zdjęciom – czy nie są zmanipulowane lub wyrwane z kontekstu.
 • Nie ufaj nagłówkom – mogą okazać się tylko ?click baitami?.
 • Sprawdź, czy post pochodzi z zaufanego źródła.
 • Uważaj na nietypowe formatowanie postów i kont.
 • Sprawdź, czy daty dotyczące wydarzeń mają sens i nie zostały zmienione.
 • Sprawdź źródła informacji osoby, która zamieściła post. Sprawdź dowody.
 • Zastanów się czy post nie jest żartem.
 • Podchodź sceptycznie do postów, które widzisz i udostępniaj tylko te, które są wiarygodne.

Jak zgłosić fałszywą informację na Instagramie?

To bardzo proste!

 • Dotknij opcji  w prawym górnym rogu nad postem.
 • Dotknij opcji Zgłoś.
 • Dotknij opcji Fałszywa informacja.
 • Dotknij przycisku Wyślij.

Twoje zgłoszenie zostanie przesłane do weryfikacji.

Picture of Paweł Mizura
Paweł Mizura
W stowarzyszeniu zajmuję się koordynacją ciekawych projektów, promocją naszych postów, a także kontaktami zewnętrznymi z międzynarodowymi organizacjami. Interesują mnie nowe technologie i marketing. Na co dzień jestem studentem informatyki i pasjonatem sportów wodnych, takich jak kitesurfing i windsurfing. Moim marzeniem jest stworzyć miejsce w sieci, które będzie aktualnym źródłem informacji wolnym od wszelkich fake newsów!