Okładka wykonana przez: Karolina Szymańczak

Wybuch w centrum Lublina? Uwaga na fake newsy!

Wybuch rakiety w Przewodowie rozpoczął chaos informacyjny i panikę w przestrzeni medialnej. Od wtorkowych wydarzeń w sieci nieustannie pojawia się wiele zmanipulowanych oraz nieprawdziwych doniesień, które nie mają nic wspólnego z dotychczasowymi ustaleniami w sprawie Przewodowa.

(Dez)informacja nie śpi

Doskonałym przykładem manipulacji jest wpis jednego z użytkowników Twittera. Informuje on o „potężnym wybuchu w centrum Lublina”, zamieszczając zdjęcie z rzekomego wydarzenia. Informacja o wybuchu w centrum Lublina jest fałszywa, co dodatkowo potwierdziliśmy przy wykorzystaniu odwrotnego wyszukiwania grafiki. Okazało się, że załączone zdjęcie pochodzi z artykułu portalu Gdzie Los Poniesie, którego tematem są zapomniane kamienice w Łodzi. 

@OpenNiccolo, Twitter, 15.11.2022 r.

Niebezpieczeństwo fałszywych informacji

Fake news o wybuchu w Lublinie nawiązuje do bieżących wydarzeń, dlatego jest szczególnie niebezpieczny. Weryfikowany wpis wpisuje się w dezinformacyjną narrację obecną w mediach społecznościowych od początku wojny w Ukrainie. Jej celem jest wywołanie paniki poprzez publikację fałszywych doniesień o rzekomym rozpoczęciu działań wojennych w Polsce. Chaos informacyjny i dezinformacja (przykładowo wokół artykułu 5 NATO, o czym pisaliśmy w ostatnim artykule), mogą skłonić nas do podejmowania niebezpiecznych i ryzykownych działań. 

Co możesz zrobić?

Pamiętaj o tym, aby w sytuacjach kryzysowych korzystać przede wszystkim z oficjalnych źródeł informacji, takich jak kanały instytucji rządowych. Jeśli widzisz informacje, które budzą twoje wątpliwości – zgłaszaj je do administratorów portali społecznościowych. Zwracaj uwagę na to, kto opublikował informację, która wydaje się być daleka od prawdy: anonimowe i bezosobowe konta nie będą dobrym źródłem informacji. 

Picture of Nikola Bieguniak
Nikola Bieguniak
Absolwentka socjologii i politologii na Uniwersytecie Warszawskim. W Stowarzyszeniu zdobywa doświadczenie jako dziennikarka i specjalistka ds. HR. Jej zainteresowania oscylują wokół istoty organizacji pozarządowych we współczesnym świecie, problemów społecznych, kryzysu demokracji i wpływu gospodarki cyfrowej na społeczeństwo.