Okładka wykonana przez: Emilia Roskosz

Czy Lotnisko Chopina sprzedaje zagubione bagaże?

W grudniu 2023 r. na Facebooku powstał nowy fanpage Lotniska Chopina w Warszawie. W jednym z wpisów przedstawiono niecodzienną ofertę zakupu zagubionych bagaży, które przeleżały w przechowalni ponad 6 miesięcy. Za nabycie walizki z tajemniczą zawartością musielibyśmy zapłacić jedynie 13 złotych. Czy rzeczywiście jest to świetna okazja, czy może tylko zwykłe oszustwo?

Tajemnicza oferta zakupu zagubionego bagażu na Lotnisku Chopina.

Dziwne strony i podejrzane komentarze

Fanpage, na którym w grudniu pojawiła się oferta zakupu bagażu, ma jedynie 86 polubień,  a w opisie strony możemy przeczytać jedynie: “⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ Ocеna – 4,8 (1 162 opіnii)”. Post informujący o sprzedaży zagubionych walizek skomentowały za to aż 94 osoby. Imiona i nazwiska komentujących są w większości zagraniczne, a użytkowniczki płci żeńskiej używają w swoich wypowiedziach męskich form czasowników. Podejrzanie brzmiące odpowiedzi zachwalają ofertę Lotniska, a nawet dodają zdjęcia z zawartością zakupionych. walizek. Wszystko po to, żeby przekonać innych użytkowników o rzetelności inicjatywy.

Komentarze kobiet o zagranicznych nazwiskach

Wpisy promujące zakup bagaży z Lotniska Chopina pojawiły się też na wielu innych fałszywych facebookowych stronach, zwykle o podobnie brzmiących nazwach. Najnowsza z nich, ze stycznia 2024 r.,  również podszywa się pod Lotnisko Chopina. W opisie również widnieje zapis: “⭐⭐⭐⭐⭐ (4,97)”. Oszuści zamieścili tam też link, który ma nas przekierować do podejrzanej strony internetowej. 

Nowa strona, która podszywa się pod Lotnisko Chopina.

Co na to Chopin

O próbach oszustwa i wyłudzenia danych osobowych niezwłocznie poinformował oficjalny fanpage Lotniska Chopina w Warszawie. We wpisie możemy przeczytać: “Uwaga oszustwo – nie daj się nabrać na Święta. Ostrzegamy! Ponownie pojawiają się strony podszywające się pod Lotnisko Chopina (Warsaw Chopin Airport) oraz PLL LOT i oferującymi sprzedaż pozostawionych lub zagubionych bagaży. Nie prowadzimy tego typu działań sprzedażowych!”. Z dyskusji pod wpisem wynika, że sprawą zajmują się m.in. służby państwowe.

Jak to zgłosić?

Jeśli trafisz  na fanpage, który podszywa się pod inną firmę, organizację lub osobę publiczną, warto go zgłosić. Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję, jak to zrobić. 

  1. Kliknij w ikonę “więcej” i wybierz opcję “uzyskaj wsparcie lub zgłoś materiały”.
  1. Z menu wybierz, za co chcesz zgłosić daną stronę. W przypadku Lotniska Chopina w Warszawie wybraliśmy opcję “podszywanie się”.
  1. Następnie wskaż, pod kogo podszywa się fanpage.
  1. Podaj nazwę lub adres URL strony na Facebooku oficjalnego fanpage’a firmy i kliknij “wyślij”.

Zgłaszać strony można zarówno poprzez Facebook w wersji komputerowej, jak i aplikację na telefonie. Wystarczy kilka minut, by ograniczyć liczbę poszkodowanych… i ilość pieniędzy, które wpłyną na konto oszusta. 

Picture of Dominika Chronowska
Dominika Chronowska
Pasjonatka komunikacji medialnej oraz nurkowania w odmętach internetu. Prelegentka na konferencjach naukowych związanych z konfliktami zbrojnymi, nowymi technologiami i bezpieczeństwem.