Obrońcy Wyspy Węży przeżyli. Rosjanie wzięli ich do niewoli.

Jak podaje Marynarka Wojenna Sił Zbrojnych Ukrainy, obrońcy Wyspy Węży przeżyli! Przetłumaczona treść komunikatu:

„W związku z działaniami Federacji Rosyjskiej w pobliżu Wyspy Węży oraz informacją, że nasi obrońcy mogą nie żyć lub mogą być ranni, wysłaliśmy na wyspę cywilny statek Sapphire, aby przeprowadzić akcję humanitarną i pomóc ofiarom. […] Statek został nielegalnie przejęty przez Rosjan. Bezprawne zajęcie cywilnego statku cywilnego, który nie prowadził działań bojowych, nie wykonywał żadnych zadań wojskowych, jest naruszeniem zasad i zwyczajów wojennych oraz międzynarodowego prawa humanitarnego.

Żądamy od Federacji Rosyjskiej natychmiastowego uwolnienia nielegalnie schwytanych obywateli Ukrainy. Zwracamy się do społeczności światowej, do wiernych wszystkich kościołów z prośbą o podjęcie wszelkich możliwych działań w celu wpłynięcia na Federację Rosyjską w sprawie powrotu naszych obywateli.

Jeśli chodzi o piechotę morską i strażników granicznych schwytanych przez rosyjskich okupantów na Wyspie Węży. Bardzo się cieszymy, że nasi bracia żyją i mają się dobrze! Rosyjska propaganda stara się promować „wiadomość”, że władze ukraińskie „zapomniały” i „pochowały” swoich podwładnych. Piechota morska dzielnie odpierała dwukrotnie ataki rosyjskich najeźdźców. […] Z kolei okupanci „zapomnieli” zgłosić, że całkowicie zniszczyli infrastrukturę wyspy: latarnie morskie, wieże, anteny itp. W związku z tym komunikacja z wyspą została przerwana. Wielokrotne próby skontaktowania się z personelem i ustalenia ich losu poszły na marne. […] Z całego serca czekamy na naszych braci i siostry.”

Wcześniej Państwowa Straż Graniczna Ukrainy informowała, że „ma silne przekonanie o tym, że wszyscy ukraińscy obrońcy Wyspy Węży mogli przeżyć”. Taką samą informację podało ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Jednakże w związku z informacją od Marynarki Wojennej Ukrainy informacja o tym, że na Wyspie Węży zginęli wszyscy żołnierze została obalona.

Picture of Aleksandra Wrona
Aleksandra Wrona
Wiceprezeska Stowarzyszenia Pravda odpowiedzialna za nadzór nad kwestiami edukacyjnymi, dziennikarskimi oraz za zarządzanie mediami społecznościowymi w naszej organizacji. Swoje bogate doświadczenie zdobywała, pracując w NASK-u, gdzie zajmowała się komunikacją kryzysową i prewencyjną w ramach czołowego zespołu przeciwdziałającego dezinformacji w Polsce. Obecnie przekazuje swoją wiedzę, pisząc artykuły dla Snopes – jednej z największych amerykańskich organizacji zajmujących się fact-checkingiem.