Rekonstrukcja rządu ? jak często zmieniały się jego składy? PiS a PO-PSL.

My nie jesteśmy chyba tak bardzo zmienni jeżeli chodzi o nasze rządy i skład personalny Rady Ministrów, jak nasi poprzednicy.

Piotr Gliński, ?Salon Polityczny? 22.07.2020

Wiceprezes Rady Ministrów Piotr Gliński, 22 lipca w porannym Programie 3 Radia ? „Salon polityczny”, stwierdził, że aktualne rządy Prawa i Sprawiedliwości wprowadziły mniej zmian niż rządy PO-PSL. Wypowiedź jest fałszywa, ponieważ do tej pory rządy PiS wprowadziły 30 zmian w porównaniu do 28 zmian za rządów PO-PSL.

Wypowiedź Wicepremiera jest komentarzem dotyczącym wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego w Programie 1 Polskiego Radia odnoszącej się m.in. do tematu rekonstrukcji rządu.

Zmiany personalne nastąpią. Premier zostaje, ale rząd będzie skonstruowany inaczej ? w sposób, który zlikwiduje sytuację, w której ciąg decyzyjny jest rozproszony po różnych ministerstwach.

Jarosław Kaczyński, Program 1 Polskiego Radia, 19.07.2020

Poniższy wykres prezentuje ilość zmian w składzie Rady Ministrów począwszy od administracji Donalda Tuska z 2007 roku(na podstawie danych dostępnych w ISAP) do teraz (stan na dzień publikacji):

Mimo, że Wicepremier nie pomylił się o wiele, z przytoczonej wypowiedzi Prezesa PiS wynika, że wyrównany „mecz zmian” z wynikiem 30:28 dla PiS, zmieni się na potężną ich przewagę. Jarosław Kaczyński wspomniał nie tylko o zmianach „kadrowych” ale również o usunięciu ministerstw, które nie spełniają swojej roli.

Picture of Jakub Śliż
Jakub Śliż
Jestem pasjonatem rozwiązywania wszelkiego rodzaju problemów, innowacji oraz sztucznej inteligencji. Moje hobby to piłka nożna, programowanie oraz przyszłość, na którą chcę mieć wpływ między innymi poprzez działanie w Pravdzie, której jestem pomysłodawcą. W naszym zespole zajmuję się głównie sprawami organizacyjnymi, kontaktami zewnętrznymi, technologią oraz wytyczaniem kierunku rozwoju stowarzyszenia. Studiuję psychologię i informatykę na SWPS.