Okładka wykonana przez: Karolina Szymańczak

Szef ukraińskiej komisji poborowej zafundował córce wakacje w USA?

Od 24 lutego 2022 r. trwa inwazja Rosji na Ukrainę. W mediach co jakiś czas pojawiają się doniesienia, że, podczas gdy część obywateli zaatakowanego państwa walczy za ojczyznę, inni  wypoczywają na luksusowych wakacjach. Jedną z takich osób ma być ukraińska influencerka Aleksandra Sapona. Dlaczego wiadomości o jej podróżach tak oburzyły internautów? Sprawdzamy!

Skandaliczne wakacje

Aleksandra Sapona na Instagramie może pochwalić się 11 tysiącami obserwujących. Jej konto jest bardzo aktywne – a przynajmniej było do momentu, gdy użytkownik Telegrama o nazwie Katharsis (ukr. Катарсис) zainicjował dyskusję na temat zdjęć z podróży udostępnianych na profilu tej twórczyni. Jego komentarz brzmiał: “Córka szefa komisji poborowej obwodu czernihowskiego w USA. Ciekawe, skąd pochodzą pieniądze od zwykłego komisarza wojskowego na zapewnienie własnej córce Las Vegas, Miami oraz jachtów i helikopterów? Borysów 2.0?” (tłumaczenie własne). W ostatnim zdaniu autor wpisu nawiązał do afery z udziałem pułkownika Jewhena Borysowa, który po wybuchu wojny na Ukrainie kupił willę i pomieszczenia biurowe w Hiszpanii o łącznej wartości 4 milionów euro.

Wpis na Telegramie krytykujący podróże “córki” szefa ukraińskiej komisji poborowej

We wrześniu 2023 r. na platformie X, wcześniej znanej jako Twitter, zaczęły pojawiać się wpisy, których autorzy krytykowali poczynania Sapony. Jeden z użytkowników napisał: “Ukraińska biedota biega po okopach i ginie w maszynce do mielenia mięsa, szlachta się bawi i bogaci”.

Przykładowy wpis na platformie X dotyczący influencerki

Fałszywe oskarżenia 

Autor kanału na Telegramie, na którym został opublikowany kompromitujący wpis, przyznał się do rozpowszechniania fałszywych informacji. W opublikowanym oświadczeniu możemy przeczytać, że: “Szef TCC w Czernihowie nie jest jej [Aleksandry Sapony – przyp. aut.] ojcem, ale ojcem chrzestnym”. Sama zainteresowana odniosła się do oskarżeń i zaprzeczyła, jakoby miała być spokrewniona z Olegiem Honarczukiem, szefem czernihowskiej komisji poborowej. Niestety, internauci w dalszym ciągu rozpowszechniali nieprawdziwe wiadomości na temat ukraińskiej influencerki. Młoda kobieta bardzo przejęła się krytyką ze strony wielu osób. Wypowiadała się na temat zaistniałej sytuacji ze łzami w oczach. W obawie przed kolejnymi nieprzyjemnymi komentarzami zdecydowała się zmienić ustawienia swojego profilu na Instagramie z publicznego na prywatny. 

Załamana Sapona porusza temat fałszywych oskarżeń

Oszustwa w internecie

Należy pamiętać, że często za kontrowersyjnymi tytułami kryją się manipulacje i kłamstwa. W świecie, gdzie informacje rozprzestrzeniają się błyskawicznie, warto podejść z rozwagą do wszelkich sensacyjnych informacji. Żyjemy w czasach, kiedy bardzo łatwo można stać się ofiarą fałszywych wiadomości, które potrafią  wywołać silne emocje i wpłynąć na nasze osobiste przekonania. Dlatego też sądzimy, że  do nowości udostępnianych w Internecie należy podchodzić z dystansem i warto poświęcić chwilę na ich weryfikację. W takich sytuacjach nie powinno się poddawać emocjom i reagować na rozpowszechniane treści impulsywnie, ponieważ osoby dążące do manipulacji często próbują wykorzystać naszą emocjonalność do osiągnięcia zamierzonych celów. 

Picture of Dominika Chronowska
Dominika Chronowska
Pasjonatka komunikacji medialnej oraz nurkowania w odmętach internetu. Prelegentka na konferencjach naukowych związanych z konfliktami zbrojnymi, nowymi technologiami i bezpieczeństwem.