Okładka wykonana przez: Emilia Roskosz

Czy ludzkość zostanie wyposażona w implanty mózgowe? 

Ostatnio światło dzienne ujrzał post, którego autor, kryjący się pod pseudonimem Killuminati Polska III, przekonuje, że Światowe Forum Ekonomiczne promuje wszczepianie implantów mózgowych. Urządzenia te umieszcza się na powierzchni mózgu lub przyczepia do kory mózgowej w celach medycznych lub naukowych. Pytanie, czy międzynarodowa organizacja rzeczywiście jest zainteresowana ingerowaniem w biologię (i, być może, kontrolowaniem umysłów). Sprawdzamy!

Teorie spiskowe i nie tylko

Profil, który udostępnił  wpis, jest przepełniony informacjami, których rzetelność można łatwo zakwestionować. Pod lupę wzięliśmy stwierdzenie o promowaniu  implantów mózgowych dla dzieci przez Światowe Forum Ekonomiczne. Organizacja Klausa Schwaba na swoim blogu rzekomo argumentuje na rzecz chipów tego typu i sugeruje, że ich wykorzystanie pozwoli stworzyć nowy wspaniały świat”.

Zrzut ekranu przedstawiający wpis, którego autor twierdzi, że Światowe Forum Ekonomiczne promuje implanty mózgowe dla dzieci.

We wpisie można znaleźć link do filmu na platformie YouTube, który zdobył około 16 tysięcy wyświetleń. Nagranie skupia się na rzekomym kontrolowaniu umysłów przez największe światowe korporacje. Zdaniem twórcy wideo implanty sprawią, że całe nasze życie będzie zapisywane, a towarzystwa ubezpieczeniowe będą kontrolować poziom cukru we krwi”. Tym samym przedsiębiorstwa będą miały dostęp nawet do naszych najbardziej prywatnych danych.

To nie pierwszy raz

W 2022 roku na stronie internetowej NewsPunch pojawił się artykuł Baxtera Dmitry’ego, w którym mężczyzna opisał sprawę domniemanego wszczepiania implantów mózgowych przez ŚFE. Jego zdaniem Klaus Schwab miał spiskować ze współzałożycielem Google Sergeyem Brinem, aby instalować wcześniej wspomniane implanty. W październiku tego samego roku Lead Stories, amerykańska firma zajmująca się weryfikowaniem treści, przeprowadziła śledztwo, w którym wykazało, że narracja przedstawiona w artykule jest fałszywa. 

Zrzut ekranu przedstawiający szerzący fałszywe informacje artykuł Baxtera Dmitry’ego z 2022 r.

Dimitry powołał się na urywek z dyskusji, podczas której zastanawiali się, „co to znaczy być człowiekiem” oraz rozmawiali o poglądach Schwaba na nowe technologie. Brin stwierdził wtedy, że trudno jest przewidzieć dokładny kierunek rozwoju tych ostatnich. W żadnym momencie nie pojawił się temat przekonywania ludzi do wszczepiania implantów mózgowych.

Warto dodać, że nawet w warunkach korzystania z witryny NewsPunch podkreślono, że organizacja nie składa żadnych oświadczeń co do niezawodności udostępnianych informacji. Światowe Forum Ekonomiczne na początku artykułu o nowych technologiach  dodało oświadczenie, w którym zachęca czytelników do pomocy w zapobieganiu rozprzestrzeniania się dezinformacji. ŚFE ostrzegło, że artykuł został wykorzystany przez witryny mające na celu wprowadzanie odbiorców w błąd oraz zasygnalizowało, że działania tego typu utrudniają otwartą dyskusję.

Nie będzie wszczepiania implantów do mózgu 

Artykuł, który próbowano wykorzystać do siania paniki, w rzeczywistości opiera się wyłącznie na teoretycznych rozważaniach. Autorka tekstu podkreśla, że niezależne instytucje powinny udzielać wskazówek badaczom w zakresie budowania ram etycznych dotyczących społecznych aspektów rozwoju technologicznego. Niedawno Rada Europy wspólnie z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zgromadziła specjalistów z różnych dziedzin, aby omówić kwestie praw człowieka i neurotechnologii. Dyskusja zaowocowała raportem, którego autorzy rekomendują m.in.  opracowanie przewodnika dotyczącego dostosowania obowiązujących praw człowieka do neurotechnologii, aby zapewnić, że ich ochrona będzie priorytetem w podczas dalszych badań. Dlatego też stwierdzenia internautów dotyczące nieetycznego wykorzystania implantów mózgowych są na tę chwilę całkowicie bezpodstawne. Bezpodstawne jest również oskarżanie Światowego Forum Ekonomicznego (ŚFE)– stąd też stwierdzenie o promowaniu przez ŚFE implantów mózgowych opublikowane przez Killuminati uznajemy za fałszywe.

Picture of Dominika Chronowska
Dominika Chronowska
Pasjonatka komunikacji medialnej oraz nurkowania w odmętach internetu. Prelegentka na konferencjach naukowych związanych z konfliktami zbrojnymi, nowymi technologiami i bezpieczeństwem.