Wyjaśniamy kontrowersje wokół zgłoszeń na szczepienie przeciwko COVID-19!

Informację uznajemy za manipulację, ponieważ jest ona niepełna i może wprowadzać w błąd. Zgłoszenie chęci szczepienia służy jedynie wpisaniu na listę osób oczekujących na e-skierowanie, a cały proces zapisania się na szczepienie wymaga potwierdzenia tożsamości przy użyciu np. profilu zaufanego.

Sytuację na Twitterze skomentował także oficjalny profil promujący akcję #SzczepimySię:

https://twitter.com/szczepimysie/status/1350039547195887617

Rejestracja na szczepienie

Zgłoszenie chęci szczepienia przeciw COVID-19 nie jest równoznaczne z rejestracją na szczepienie. Rejestracja będzie możliwa dopiero po otrzymaniu skierowania, co jest możliwe dopiero po objęciu szczepieniami grupy wiekowej osoby, która zgłosiła chęć szczepienia. Rejestracja na szczepienie będzie możliwa:

  • poprzez e-rejestrację na pacjent.gov.pl, która wymaga logowania profilem zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (e-dowód), a osoby, które mają konto internetowe w bankach spółdzielczych, PKO BP lub Pekao SA mogą zalogować się do tego formularza takimi samymi danymi, jakimi logują się na swoje konto internetowe 
  • dzwoniąc na bezpłatną Infolinię Narodowego Programu Szczepień 989
  • kontaktując się bezpośrednio z wybranym przez siebie punktem szczepień

Seniorzy od 80 roku życia mogą od 15 stycznia zapisywać się na szczepienia bez uprzedniego wyrażenia chęci przez jedną z tych trzech opcji, a osoby między 70 a 79 rokiem życia począwszy od 22 stycznia.

Informacje o uruchomieniu szczepień dla kolejnej grupy wiekowej będą dostępne na gov.pl/szczepimysie oraz w mediach. 

Proces rejestracji i zgłoszeń na szczepienia:

? Rejestracja - seniorzy 70+ 
? Zgłoszenia - wszystkie osoby od 18 do 69 lat

Zgłoszenie chęci szczepienia przeciw COVID-19

Zgłoszenie chęci szczepienia przeciw COVID-19 jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/ i wypełnić krótki formularz. Po jego uzupełnieniu należy potwierdzić adres e-mail, a gdy szczepieniami zostanie objęta Twoja grupa wiekowa otrzymasz na wskazany przez siebie adres e-mail, informację o tym, że zostało dla Ciebie wystawione e-skierowanie i możesz już zapisać się na szczepienie.

Komunikat po wysłaniu formularza

W razie pytań lub wątpliwości

Picture of Aleksandra Wrona
Aleksandra Wrona
Wiceprezeska Stowarzyszenia Pravda odpowiedzialna za nadzór nad kwestiami edukacyjnymi, dziennikarskimi oraz za zarządzanie mediami społecznościowymi w naszej organizacji. Swoje bogate doświadczenie zdobywała, pracując w NASK-u, gdzie zajmowała się komunikacją kryzysową i prewencyjną w ramach czołowego zespołu przeciwdziałającego dezinformacji w Polsce. Obecnie przekazuje swoją wiedzę, pisząc artykuły dla Snopes – jednej z największych amerykańskich organizacji zajmujących się fact-checkingiem.