Nagroda Specjalna Press Club Polska dla profesjonalnych weryfikatorów informacji

30 kwietnia 2023

28 kwietnia Jakub Śliż, prezes Pravdy, oraz Aleksandra Wrona, wiceprezeska stowarzyszenia, odebrali Nagrodę Specjalną Press Club Polska przyznaną profesjonalnym weryfikatorom informacji za wspieranie dziennikarzy oraz ich odbiorców w obronie przed dezinformacją.

Weryfikacja faktów, demaskowanie manipulacji, dezinformacji i fałszywych treści jest bezcennym działaniem na rzecz wolności słowa oraz prawa do otrzymywania rzetelnych informacji. Wydarzenia ostatnich lat, przede wszystkim pandemia i wojna w Ukrainie wyjątkowo jaskrawo pokazały, jak potężną siłą jest dezinformacja, wykorzystywana do tworzenia fałszywych przekazów. Jej rozpoznanie często przekracza możliwości pojedynczego odbiorcy, tym donioślejsza społecznie jest działalność nagrodzonych

uzasadnił decyzję przewodniczący Rady PCP Wojciech Tumidalski.
 Od lewej: Maya Czarnecka, Karol Orzeł, Małgorzata Kilian-Grzegorczyk

Dziękujemy Press Club Polska za to niesamowite wyróżnienie, gratulujemy również FakeNews.pl, AFP Sprawdzam i Stowarzyszeniu Demagog.

Jakub Śliż, prezes Pravdy oraz Aleksandra Wrona, wiceprezeska stowarzyszenia

Ten dzień zapamiętamy na długo. To ogromne wyróżnienie i zaszczyt znaleźć się w tak zaszczytnym gronie laureatów. Jesteśmy zmotywowani do dalszej pracy i dziękujemy Wam, wszystkim osobom, które wspierały nas w tej (już niedługo) 3-letniej działalności stowarzyszenia Pravda.

Walczymy już nie tylko z epidemią fałszu, ale ogólną infodemią – zalewem informacji zarówno tych fałszywych jak i prawdziwych.

Jakub Śliż, prezes stowarzyszenia Pravda, podczas Gali Nagród Press Club Polska.

Metodyka

Każda wypowiedź i informacja są kwalifikowane do jednej z czterech kategorii: prawda, fałsz, manipulacja, nieweryfikowalne.

Jako członkowie International Fact-Checking Network (Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej) dbamy o to, żeby każdy wpis przesztrzegał ścisłej metodyki i spełniał standardy rzetelenego dziennikarstwa.

Certyfikat

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej metodyce zajrzyj do zakładki Jak działamy?.

Wesprzyj Pravdę!

Jeśli zgadzasz się z nami, że rzetelne informacje ratują życie, dołącz do osób wspierających niezależną weryfikację faktów i wesprzyj naszą działalność.

Więcej informacji o tym jak możesz nas wspierać znajdziesz w zakładce Wesprzyj Pravdę.