Fakty o wojnie w Ukrainie – rusza międzynarodowy, innowacyjny projekt fact-checkingowy

8 czerwca 2023

Propaganda, fake newsy, zmanipulowane zdjęcia i filmy – rosyjskiej inwazji na Ukrainę towarzyszą liczne kampanie dezinformacyjne. Fałszywe informacje na temat wojny i jej konsekwencji utrudniają znalezienie wiarygodnych informacji w Internecie. 

Z dumą ogłaszamy, że dołączyliśmy do międzynarodowego projektu fact-checkingowego, zainicjowanego przez Niemiecką Agencję Prasową (dpa), mającego na celu zwalczanie fałszywych informacji związanych z wojną w Ukrainie. Połączyliśmy siły z organizacjami z Ukrainy (Media Reforms Center), Łotwy (Re:Baltica), Litwy (Delfi Melo Detektorius i InTheBaltic), Rumunii (Funky Citizens) i Bułgarii (AEJ-Bulgaria), żeby przez najbliższe dziesięć miesięcy wspólnie weryfikować informacje dotyczące wojny w Ukrainie.

Wyniki naszej pracy będą udostępniane w graficznym formacie opracowanym przez Niemiecką Agencję Prasową – tzw. faktgrafikach.

Jest to innowacyjne podejście do przedstawiania zweryfikowanych faktów, które opiera się na interaktywnych planszach i animowanych filmach. Wierzymy, że przejrzysta i przyjemna dla oka prezentacja fact-checków pozwoli nam na skuteczniejszą walkę z fałszem w internecie. 

Międzynarodowa współpraca pomoże nam również w publikowaniu większej liczby fact-checków, co jest szczególnie istotne w kontekście wojny za nasza wschodnią granicą. Podczas trwania projektu wszyscy partnerzy będą weryfikować informacje i publikować artykuły w wielu językach, co pozwoli na wymianę doświadczeń między krajami i skuteczny monitoring fałszywych informacji. 

Projekt jest wspierany przez Europejski Fundusz Mediów i Informacji (EMIF). 

Metodyka

Każda wypowiedź i informacja są kwalifikowane do jednej z czterech kategorii: prawda, fałsz, manipulacja, nieweryfikowalne.

Jako członkowie International Fact-Checking Network (Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej) dbamy o to, żeby każdy wpis przesztrzegał ścisłej metodyki i spełniał standardy rzetelenego dziennikarstwa.

Certyfikat

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej metodyce zajrzyj do zakładki Jak działamy?.

Wesprzyj Pravdę!

Jeśli zgadzasz się z nami, że rzetelne informacje ratują życie, dołącz do osób wspierających niezależną weryfikację faktów i wesprzyj naszą działalność.

Więcej informacji o tym jak możesz nas wspierać znajdziesz w zakładce Wesprzyj Pravdę.